CAM TUĞLA MERKEZİ
 
 

ISI YALITIMI

Vetroarredo cam tuglalari içerisindeki hava boslugu ,termal yalitim düzeylerini çift cam yönteminde uygulanan standartlarla esdeger kilar.Termal yalitim düzeyinin ölçümünde kullanilan parametre birim isi geçirimi "K" katsayisidir ; bu deger ne kadar düsükse , isi yalitimi da o derece yüksektir.En iyi isi yalitimi(en düsük K degeri) daha iri boyutlu tuglalarin ve aydinlatilmis harcin kullanimiyla elde edilir.Her iki durumdada ,cam tuglalar arasindaki bosluklardan olusan isi "köprüleri"azaltilir.

TEST YÖNTEMI

Bu test Vetroarredo cam tuglalarindan yapilmis bir panelin yerlestirilmesi yoluyla Yapilir; bu yolla farkli isilarda iki ayri odacigin yaratilmasi saglanir ve böylece de bir Zaman biriminde her iki taraftaki isi farkinin her metre karedeki derecesinde panelden Geçen isi miktari,yani " K " nin katsayisi ölçülür. "K" katsayisi isi iletim ve konveksiyon olgusunu göz önünde bulundurur,ancak sicaklik yayma olgusu ile iliskili degildir

NOTLAR:

-Bu testler ASTM C 236 ve DIN 52619 uyarinca Belleria , Istituto Giardano s.p.a ' da onaylanmistir.
-Bu testler paneller üzerinde uygulanmistir.

ISIGI GEÇIRME ÖZELLIGI

Saydamlik farkli düzenlerin sekillerin ve renklerin kullanimi yoluyla çok farkli kombinasyonlar yaratabilen cam tuglalarin en önemli özelligidir. Bu yolla çevresel ve iklimsel faktörlere bagli olarak yaratilan estetik ve islevsel gereksinmelerin giderilmesinde çok farkli isik geçirme degerleri ve simgelerin sergilenmesi mümkün olabilir.Vetroarredo cam tuglalarinda renksiz temel ürünün yaratilmasini ve böylece isigin mükemmel geçirimini mümkün kilan yüksek kalitede ham maddeler kullanilmistir.

TEST YÖNTEMI

Isik geçirme testi vetroarrade cam tuglalarin gözle görülebilen (038-078 um arasi ) dikey isik huzmelerinden geçirilmesi yoluyla tamamlanir. Tuglanin iki yüzeyinden isik huzmelerinin geçmesi isigin geçirimi özelligidir; buda renk algilanmasi ve isik yogunluguna dönüsen tayflarin bilesigi ile olusur.

NOTLAR:

-Ölçümler ve onaylar 1990,ISO 9050 uyarinca PARMA CO.RI.Ve de yapilmistir. 10.06.1996
-Bu testler cam tuglalar üzerinde tek tek uygulanmistir.

SES YALITIMI

Basici alinmis kütle halindeki iç hava boslugu gibi özellikler Vetroarredo cam tuglalarina aynen incelikteki tugla duvarlardan daha yüksek kalitede ses yalitimi garantisi saglar.
Bu vetroarredo cam tuglalarini diskolar, üretim tesisleri gibi en yogun gürültülü mekanlarda bile tercih edilen bir malzeme kilar. Çünkü yaraticilik ve estetik ile birlikte optimum yalitimi saglar. Akustik yalitimi ölçen parametre ses yalitim gücüdür.

TEST YÖNTEMI

Bu test edilen ortamin Vetroarredo cam tuglalarindan yapilma dikey bir panel yoluyla yayma odacigi ( gürültü kaynaklarini içerir) ve alaci odacik ( duvardan geçen gürültü derecesini ölçen aleti içerir) olarak iki ayri odaciga bölünmesi yoluyla uygulanir.

NOTLAR:

-Testler asagidaki sartlar uyarinca belleriya (RN) istituto giardano s.p.a. da yürütülmüs ve onaylanmistir.
-UNI 8270-bölüm 3 "Binalarda ve bina elemanlarinda akustik yalitim ölçümü-bina elemanlarinda ses yalitim gücünün laboratuar ölçümleri "
-UNI 8270-Bölüm VII "Akustik binalarda ve bina birimlerinde akustik performansin degerlendirilmesi
- ISO 140/III 1978 " Akustik binalarda ve bina elemanlarinda ses yalitiminin ölçümü- bölüm 3 : bina elemanlarinin ses yalitimini laboratuar ölçümleri
- ISO 717/3-1982 "Akustik binalarda ve bina elemanlarinda ses yalitiminin derecelendirilmesi - bölüm 3 : duvar malzemelerinin ve duvarlarin ses yalitimi" -Testler paneller üzerinde uygulanmistir.

KIRILMAYA KARSI DIRENÇ

Yatay düzlemlerde ,yaya trafigine dayanikli cam tuglalar üzerinde yapilan Çalismada , kenarlarin inceliginin , dogru kaynatma ve dogru yumusatma yöntemlerinin Kirilmayi önleyici en önemli üç özellik oldugu saptanmistir.Vetroarredo cam tuglalari belirtilen Üç özelligide tasir ve böylece de istenen güvenlik standartlarinin çok üstüne çikar.

TEST YÖNTEMI

Kirilmaya karsi direncin saptanmasinda , Vetroarredo cam tuglalarinin tam Ortasina özel bir agirlik koymak suretiyle dikey sekilde darbe uygulanmistir.

NOTLAR:

- 1975, UNI 7440 sartlari uyarinca Floransa SIGMA s.r.l labaratuvarlarinda yapilan testler sonucu onaylanmistir.
- Bu testler cam tuglalar üzerinde tek tek uygulanmistir.
- Bu testler yatay düzlemler üzerinde uygulanmistir.

 

BASINÇ GÜCÜ

Yalnizca kaynatma ve yumusatma süreçlerine özel önem atfeden yüksek kalitedeki hammaddeler ve kaliteli bir üretim süreci cam tuglalarda yüksek basinç gücünü saglayabilir. Bu özellikle büyük ve genis kapsamli projelerin planlanmasinda emniyet açisindan birincil gerekliliktir.

TEST YÖNTEMI

Basinç gücü,özel cam tugla yapistiricisi uygulanmis Vetroarredo cam tuglalari üzerine dikey sekilde agirlik konmasi yoluyla test edilir. EBAT MODEL AGIRLIK KIRILMA HASSASIYETI (N/mm2) 19X19X8 Dalgali 2,5kg/ad. >7,5

NOTLAR:

- 1997,DIN 18175 sartlari uyarinca Floransa SIGMA s.r.l labaratuvarlarinda yapilan testler sonucu onaylanmistir.
- Dikey uygulamalar için yapilmis olan testin yatay düzlemlerde de Olumlu sonuç verdigi gözlemlenmistir.
- Bu testler cam tuglalar üzerinde tek tek uygulanmistir.

 

ATESE DAYANIKLILIK VE REAKSIYON

Camin dogasi geregi termal soka maruz kaldiginda aniden kirilmaya meyilli olmasi göz önüne alindiginda Vetroarredo cam tuglalarindan yapilmis yüzeylerin oldukça güvenli oldugunu söyleyebiliriz. Bu tuglalar en yüksek dayaniklilik standardi ile ölçümlerin yapildigi kalite kontrolünden geçtiginden gerçekçi bir ates bariyeri olustururlar. Testlerin amaci panel dayanikliliginin panellerin hava geçirmezligi ve isi yalitimi zaman içerisindeki dayanikliligini kanitlamaktadir. Atese reaksiyon kolay tutusabilen bir maddenin atese reaksiyonu derecesidir. Malzemeler yanmaz maddeden kolayca tutusabilen maddeye olmak üzere 6 kategoriden olusur. Cam ürünler minerallerden olusur ve sifir sinifina yani yanmaz madde grubuna dahildir.

TEST YÖNTEMI

Testler paneller üzerinde yürütülmüstür. Burada gösterilen asagidaki maddeler uyarinca belleriya (rn), istituto giardano s.p.a. da yürütülen testlerin sonuçlarindan elde edilmistir.
- Italya iç isleri bakanligi 91 nolu sirküleri 14.09.1961 tarihleri yangin önleme servisleri genel idaresi DIN 4102 BÖLÜM 5

 

ISI DIRENCI

Termal sok testi Vetroarredo cam tuglalarinin direncini ve güçlügünün kontrolünde uygulanmasi gereken çok önemli bir yöntemdir. Yalnizca uygun yumusatma yöntemi çevresel ( isi degisimleri) nedenlere bagli olusabilecek tesadüfi kirilmalara yol açabilen basinçlari ortadan kaldirir. Bu özellik vetroarredo cam tuglalarinin dis cephe uygulamalarinda çok degisik iklim kosullari altinda kullanimini mümkün kilar.

TEST YÖNTEMI

Isi direnci testi kaynar su folu kaptaki Vetroarredo cam tuglalarinin hemen sonrasinda oda sicakliginda su ile dolu baska bir kaba aktarilmasi yöntemi ile test edilmistir.

NOTLAR:

-1988, uni 9303 sartlari uyarinda Floransa SIGMA s.r.l. laboratuarinda yapilan testler sonucunda onaylanmistir.
- Bu testler cam tuglalar üzerinde tek tek uygulanmistir.

 

IÇ BASINÇ

Vetroarredo cam tuglalari içerisindeki basinç atmosferik basinçtan daha düsüktür. Bu yüzden kirilma halinde cam parçaciklari etrafa dagilmak yerine cam tuglanin içerisinde toplanir. Bu konu hasarlarin ve yaralanmalarin önlenmesinde hayati önem tasimaktadir.

NOTLAR:

-Vetroarredo cam tuglalari hava boslugu içerisindeki mutlak basinç seviyeleri istituto giardona s.p.a. belleriya (RN) da ölçülmüs ve onaylanmistir.
- Bu testler cam tuglalar üzerinde tek tek uygulanmistir. 
 

Cam Tuğla Merkezi

  Tasarım Saykanet