CAM TUĞLA MERKEZİ
   
 


 
Dış Cephe Kaplama /Uygulama Bilgileri
   

COUNTRY STONE® dekoratif kaplama taşları birbirine uyumlu ölçülerde tasarımı, hafif olması ve gerektiğinde arzu edilen şekillere rahatlıkla getirilebilmesi sayesinde; istenilen yüzeye kolay, hızlı ve ekonomik bir biçimde uygulanır. Firmamız, aşağıda verilen talimatlar doğrultusunda uygulandığında; doğal, estetik ve değerli bir görünüm kazanarak; yapılarınızda görevini yerine getirir.

1. Gereken Taş Miktarının Belirlenmesi

a- Ürünlerimizin miktarını belirlemek için; ilk önce, uygulama yapılacak yüzeyin alanını bulmalısınız. Bu yüzeyin uzunluğunu ve yüksekliğini ölçünüz; bu iki değeri çarparak alanını bulunuz. Eğer bu yüzeyde pencere, kapı ya da başka bir boşluk var ise, bu boşlukların da alanlarını toplam alandan çıkarınız.

b- Uygulama yapılacak yapıda dış köşe var ise, köşenin yüksekliğini ölçerek gerekli köşe taşı miktarını belirleyiniz. Bir metre köşe taşının kaplayacağı alan; geçmeli modellerimizde yaklaşık 0.40 m2, diğer modellerimizde ise 0.35 m2 dir . Köşe yüksekliğini, seçtiğiniz modele göre, 0.4 veya 0.35 ile çarparak, yukarıda bulduğunuz toplam alandan çıkarınız.

c- Ürünlerimizin ürün siparişlerinize, fire payını da göz önünde bulundurarak, % 3 - 5 ilave yapmanız daha doğru olacaktır.

2. Gereken Araç gereçler

El arabası, kürek, mala, lastik tokmak, su terazisi, jet taşı, metre, sıva malası, fırça, kerpeten, mastar, derz torbası ve tahta çubuk.

3. Uygulama Yüzeyinin Hazırlanması

a- Tuğla, beton ve sıvalı yüzeylere direk; pürüzsüz beton, boyalı ve kirli yüzeylerin üzerine ise çekiç vb. aletler ile çentikler oluşturularak uygulama yapılır. (Amacınız yapıştırıcının iyi tutunmasını sağlayacak yüzeyi oluşturmak olmalıdır.)

b- Metal, ahşap, alçı panel , polistren levhalar ve betopan yüzeylere, COUNTRY STONE® ürünlerini yapıştırmadan önce, rabis teli veya duvar filesi; gergin ve yüzeye paralel biçimde monte edildikten sonra, uygun yapıştırıcı ile sıvanır. Hava şartlarına göre sıvanan yüzeyin 1 gün kuruması beklenir. Artık duvar yüzeyimiz taşların montajı için hazır hale gelmiştir.

4. Yapıştırıcı Malzemenin Hazırlanması
ürünlerimizi;

a- Seramik yapıştırıcısı

b- Portland çimento ve ince sıva kumu (mil kum) karışımı ile yapıştırabilirsiniz.

Yapıştırıcı malzemenize yeterli miktarda su ilave ediniz. Mala, kürek yardımı ile karıştırarak uygun kıvama getiriniz. Hazırlayacağınız harç, koyu krem halini alana kadar bu işlemi yapmalısınız. Çok kıvamlı harçlar gerekli bağlayıcılık özelliğini sağlayamaz, çok sulu harçlar ise güçsüz ve düzensiz olur.

5. COUNTRY STONE® Taşlarının yapıştırılması

a- Ürünlerimiz, sizlere boyut, yüzey dokusu ve renk dağılımı yapılmış şekilde ulaşır;

b- Uygulama yapacağınız yüzeye 1 - 1.5 cm kalınlığında harç sürülmelidir. (Sıva yapar gibi) Sıcak ve kuru havalarda, harcı sürmeden evvel, duvarı ıslatmalısınız. Harç sürülen alan 1 m2 yi geçmemelidir. Aksi halde, harç kurumaya başlar ve gerekli bağlayıcılık elde edilemez.

c- Ürünlerimizin de arka yüzeyine, duvara uyguladığınız harca ek olarak bir miktar daha yapıştırıcı sürünüz. Sıcak ve kuru havalarda, Ürünlerimizin de arka tarafını harç sürmeden önce ıslatınız.-

d- Kaplama yapacağınız duvara köşe taşları da uygulanması gerekiyorsa, ilk önce köşe taşlarından başlanmalıdır. COUNTRY STONE® köşe taşlarının bir uzun bir de kısa kenarı bulunmaktadır. Üst üste konulan taşlarda bu kenarların zıt yönlerde konmasına dikkat ediniz.

e- Ardından, düzgünlüğünü sağlayabilmek amacıyla her taş teraziye alınmalıdır.

f- Köşe taşlarını yerleştirdikten sonra, düz taşlarla devam etmelisiniz. Alttan başlamanız daha düzenli uygulamayı sağlayacaktır. Uygulama boyunca, su terazisi kullanarak, derzlerin düzgün olmasını sağlamalısınız.

g- Ürünlerimizi duvara yapıştırmadan önce, prova niteliğinde duvardaki yerine oturtun. Uygunsa, taşın arkasını ıslatıp harç ile kaplayın, etrafından biraz harç taşacak şekilde duvara yapıştırın. Taşın üzerine basarak ve sağa sola hareket ettirerek, arka yüzeyinin duvara iyice oturmasını sağlayın. Lastik tokmak ile taşı yerine iyice yerleştiriniz . Son olarak taşan harcı bir mala yardımıyla alabilirsiniz. Düz taşların uygulamasında, ilk sıranın bitip ardından ikinci sıraya geçilmesi gerekmektedir

h- Düz kenarlı ürünlerimizin derzli uygulamalarında, derz aralıklarının yaklaşık 1 cm olmasına dikkat etmelisiniz.

i- Ürünlerimizi, düzenli uygulamalar için gerektiği yerden kesebilirsiniz. Bu işlem için küçük jet taşı ya da geniş ağızlı bir kerpeten kullanabilirsiniz. Parçaların kesilmiş taraflarına derz harcı uygulamak görüntüde oluşabilecek olumsuzlukları ortadan kaldırır. Ayrıca göz seviyesinin altında kalan bölümlerde kesilmiş tarafı alta, göz seviyesinin üstünde kalan bölümlerde de üst tarafa getirmek, görüntüye olumlu katkıda bulunur.

j- Kesilen taşlardan geriye kalan parçaları, taş kaplama sırasında uygun yerlerde kullanabilirsiniz. Bu yüzden küçük parçaları uygulama bitimine kadar atmayınız.

k- Tüm uygulama işlemleri sırasında, taşların yüzeylerine harç gelmemesine dikkat etmelisiniz. Gelmesi durumunda, harcın biraz kurumasını bekleyip, ufalanır duruma geldiğinde kuru bir fırça ile temizleyiniz. Bu temizlik işlemi için asla ıslak sünger/fırça/bez veya sert tel fırça kullanmayınız.

6. Derz Harcının Hazırlanaşı ve Uygulanışı

a- Taşları yapıştırmada kullandığınız harcı (seramik yapıştırıcısı veya portland çimento-mil kumu karışımı) derz harcı olarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca tercih ettiğiniz rengi verecek demir oksit boyaları ekleyerek, derz harcını renklendirebilirsiniz. Ürünlerimizin derzlerinde, toprak renklerinin kullanılması tavsiye edilmektedir.
Not: Piyasadaki hazır derz dolgu ürünlerini de kullanabilirsiniz.

b- Derzleri doldurmak için derz torbası (huni biçiminde,çıkış ağzı derz kalınlığından daha ince, diğer tarafı açık, büzülebilir şekilde torba) veya derz doldurma tabancaları kullanılabilir. Derz harcı, taşların arasındaki derz boşluklarına; derz derinliğini tamamen doldurmadan ve taşları kirletmeden uygulanmalıdır. Fazla doldurulmuş harç veya düzensiz görüntü bir çubuk vasıtasıyla düzgün hale getirilmelidir.

c- Derz harcı kurumaya başladıktan sonra, yumuşak bir fırça ile derz harcının üzerindeki parçacıklar temizlenmelidir. Taşları kirletmemek için, fırçanın kuru olmasına dikkat ediniz.

d- Uygulama işlemleri tamamen bittikten ve harçlar kuruduktan sonra, taş yüzeylerini ve derzleri kaplayacak şekilde silikon esaslı bir malzeme uygulanması tavsiye edilmektedir. Yüzeyde film tabakası oluşturarak parlaklık vermeyecek ürünler ve uygulamalar tercih edilmelidir.

7. Temizlik ve bakım

a- Temizlik için asitli ve çözücü malzemeler, basınçlı su ve sert fırça kullanmayınız.

ÖNEMLİ NOT : YAPIŞTIRICI HARCI SÜRMEDEN ÖNCE , TAŞLARIN ARKASINI VE DUVARI MUTLAKA ISLATINIZ. TAŞLARIN ARKASINI VE DUVARI ISLATMADAN YAPILAN YAPIŞTIRMALAR YETERİ KADAR SAĞLAM OLMAYACAKTIR.


Ürün özellikleri için tıklayınız ...

 
 
 

Cam Tuğla Merkezi

  Tasarım Saykanet